Faaliyetlerimiz

Etkinliklerimiz

  • Balıkçılık ve su ürünleri semineri
  • Okullarda Atık yağ, atık pil ve elektronik atıklarla ilgili seminerler
  • Plaj temizliği
  • Orman temizliği

 

Deprem bilinci:
“Hayata Devam Türkiye!” sloganıyla ülkemizin farklı bölgelerinde deprem bilinçlendirme etkinlikleri gerçekleştiren AKUT’un, AKSigorta ile Sarıyer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün işbirliğinde oluşturduğu deprem simülatörü tırı Sarıyer Belediyesi’nin destek verdiği etkinlikte öğrencilerle buluşan AKUT uzmanları, öğrencilere deprem esnasında ve sonrasında yapmaları gerekenleri uygulamalı olarak anlattı.

Deprem anında oluşan sarsıntının bir simülasyonla tatbik edildiği uygulama odalarına gelen öğrenci ve öğretmenler, sarsıntı anında doğru ve yanlış olarak düzenlenmiş odalarda depremin etkilerinin farklılığını yakından görme fırsatı buldu. Etkinlikte ayrıca uzmanlar tarafından öğrencilere doğru hareket biçimleri de gösterildi. Sarıyer Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte öğrencilere Afet Bilinci ve Önlemler El Kitabı öğrencilerimize ve halkımıza dağıttık.

deprem

Kampanyalarımız

kapak
Kapakları Topluyoruz Engelleri Aşıyoruz
Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüzce düzenlenen “Kapakları Kutuları Topluyoruz Engelleri Aşıyoruz” kampanyası 31.01.2011 tarihi itibariyle başlamış olup 2012 ve 2013 yılında da devam etmesi sağlanmıştır. Kampanya kapsamında 250 kg. plastik kapak veya 110 kg. teneke kutu getiren vatandaşlarımıza 1 adet tekerlekli sandalye verilmektedir.Kampanya dâhilinde 2011 yılında; 103 adet, 2012 yılında;76 adet, 2013 yılında 51 olmak üzere kampanya başladığından beri toplam 230 adet tekerlekli sandalye sadece ilçemizde değil tüm yurtta ihtiyaç sahiplerine dağıtımı sağlanmıştır.
poset
Geri dönüşümsüz poşetlerin kullanılmasının yasaklanması
Çevre kirliliğinin en büyük kaynaklarından biri olan market, mağaza, pazaryeri vb. alışveriş ortamlarında kullanılan ve doğada dönüşüm süreci yüzyılları alan taşıma amaçlı plastik torbaların kullanımı Sarıyer Belediyesi Meclis kararı ile yasaklanmıştır. İlçemizdeki geri dönüşümü olmayan poşetlerin kullanımının yasaklanması sebebi ile ev hanımlarımıza doğa dostu pazar fileleri yaptırılmıştır. Bu sayede hem ev hanımları ekonomiye katkıda bulunulmuş, hem de çevreye daha az zarar verilmesi sağlanmıştır. Bu proje kapsamında semt pazarlarımızda vatandaşlarımıza, çevre konulu etkinlik ve seminerlerde öğrencilerimize, özendirmek ve bilinçlendirmek maksadıyla bez torbalar ve Pazar filesi dağıttık ve dağıtmaya devam etmekteyiz.

Projelerimiz

SİTELERDE BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARI

 

Sarıyer ilçe sınırları içersinde bulunan sitelerin hepsine atık bitkisel yağ, atık pil , atık elektronik aletlerin toplanması konusunda bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır.

DUYURULAR

EVLERDEN BİTKİSEL ATIK YAĞ TOPLAMA PROJESİ

Bitkisel atık yağlar su kirliliğinin %25'ini oluşturuyor. Bitkisel atık yağları dökmeyelim hem dünyamızı hem de tüm canlıları koruyalım. 6 Litre atık yağ getirene 1 litre doğa dostu TURMEPA yüzey temizleyici hediye ediyoruz. *** Kampanya 15 Şubat - 15 Ağustos tarihleri arasındadır.

Devamı
 

ANKET